Muhammet Masum Vanlıoğlu 01.01.1966 da İstanbul-Fatih’te doğdu. İlkokulu doğduğu yer olan Fatih Yavuz Selim İlkokulunda tamamladı. Daha sonra ülkemizin sayılı ilim adamlarından ve vaizlerinden olan babası Ahmet Vanlıoğlu Hocaefendinin ve annesi Fatma hanımın teşvikleriyle hafızlığını Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Bayrampaşa Yeşil Camii Kur’an Kursunda tamamladı.

Hafızlıktan sonra İslâmi ilimler eğitimini başında babası Ahmet Vanlıoğlu Hocaefendinin bulunduğu İsmailağa Kur’an Kursunda ikmal etti ve icazet aldı. Yedi yıl süren bu eğitim esnasında İmam-Hatip Orta ve Lise bölümünü dışardan imtihanlar vererek diplomasını aldı.

20.11.1987’de aynı Kur’an Kursuna Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kur’an Kursu Öğreticisi olarak tayin edildi. 1991-92 öğretim yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. 1997 yılında “Ebû Zeyd Debûsî ve Takvîmü’l-edille İsimli Eseri” çalışmasıyla Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden İslam hukuku uzmanlık diplomasını aldı.

Ülkemiz insanına hizmet eden pek çok sosyal projede görev aldı. Hac, umre , Kudüs ve Endülüs yolculuklarında insanımıza rehberlik etmeyi vazife bildi.

2005 Yılında Namazla Diriliş platformunun kuruluşuna katıldı ve o günden itibaren gönüllü elçilerinden oldu.

1998 yılında askerlik görevini kısa dönem olarak tamamladı. Askerlik dönüşü İsmailağa Kur’an Kursundaki görevine devam ederken Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan vaizlik imtihanını kazanarak 2 yıl Şişli vaizi olarak görev yaptı. Aynı zamanda İstanbul Müftülüğü Şeyhulislamlık Arşivi Kataloğunu Zeytinburnu vaizi Dr. Kerim Buladı ile birlikte hazırladı.

İlahiyat Fakültesinden hocası ve babasının meslektaşı/arkadaşı Prof. Dr. Bekir Topaloğlu hocaefendi ile birlikte İmam Mâturidinin Te’vilatül-Kur’an isimli eserinde proje sorumlusu olarak çalıştı. Değerli ilim adamlarının katkılarıyla 8 yıllık bir çalışma neticesinde neşre hazır hale gelen 18 cildin 3 cildini tahkik etti ve eserin tamamının yayımlanmasını sağladı.

Aynı dönemde İslam Miras Hukukunun en önemli metinlerinden biri olan “Siraciyye Metni”ni örneklemek suretiyle neşretti. 1994 yılında Ahmet Vanlıoğlu hocaefendi başkanlığında kurulan İmam Ebu Hanife ve İmam Maturidi Araştırma Vakfı kurucuları arasında yer alarak, kendisinin de mezun olduğu İsmailağa Kur’an Kursu ve İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin iaşe-ibatesini sağlayan vakfın başkan vekilliğini de üstlendi. Vakıf bünyesinde İslami ilimler dersleri vermekte olan Muhammet Masum Vanlıoğlu, Muhtelif TV kanallarına konuşmacı olarak katılmış, ülkemiz içinde ve dışında pek çok konferanslar da vermiştir/vermektedir.

Halen Çatalca vaizi olarak görevine devam eden Muhammet Masum Vanlıoğlu evli, üç çocuk babası ve üç torun dedesidir.

Bir cevap yazın