1978 Erzurum Aşkale doğumludur. İlköğretimi Sakarya’da okuduktan sonra İstanbul’da özel bir Kur’an kursunda eğitim gördü. Bu zaman diliminde İmam Hatip Okulu’nu dışarıdan bitirdi. 28 Şubat döneminde başörtüsü yasağı nedeniyle eğitim hayatına devam edemedi. Türkmen, yasakların gevşemesiyle üniversite öğrenimine İlahiyat ön lisansı ve Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümlerini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde devam etti.

 17 Ağustos 1999 Sakarya Depremi’nde insani yardım faaliyetleri sırasında 28 Şubat eylemlerinden tanıdığı Özgür-Der ile daha yakından tanışma imkânı elde etti. Ve derneğin aktif üyesi olan Türkmen 2000 yılında dernek bünyesinde faaliyet gösteren Özgür Çocuk Kulübü’nün idareciliğini üstlendi. Daha sonraki süreçte ise Özgür Çocuk Kulübü ile beraber, okul öncesi eğitime duyulan ihtiyaç nedeniyle 2008 yılında açılan Özgür Çocuk Oyun Evi’nin kuruculuğunu ve idareciliğini üstlendi.

Bir dönem Milat Gazetesi’nde haftalık olarak yazan Türkmen’in çeşitli dergilerde yazıları yayınlandı. Halen Haksöz Dergisi’nde yazıları yayınlanmaktadır. Ensar Vakfı İmam Hatip Okulları Namaz Platformu ve çeşitli kurumlarda eğitim vermektedir.

Ekin Yayınlarından “Çocukluktan Yaşlılığa Vahiy ve Eğitim”, Ensar Neşriyattan “Nuh’un Gemisindeki Gençler” ve Ensar Çocuktan “Elif’in İlk Namazı, Nesibenin İyilik Anlaşması” adlı çıkmış üç kitabı bulunmaktadır. Türkmen, evli ve üç çocuk annesidir.

Bir cevap yazın