SABAH NAMAZINA DİKKAT!

Sabah namazı günün ilk imtihanıdır. Ya kazanırsın ya da kaybedersin. Sen kazananlardan ol. Bugün namaz kılanların büyük bir kısmı sabah namazını vaktinde kılamıyor. Bir kısmı güneş doğduktan sonra kılarken bir kısmı kazaya bırakıyor. Ne büyük bir serveti kaybettiğinin farkında değiller. İnsanın bütün varlığını kaybetmesinden daha kötüdür bir sabah namazını kaçırması. Sen namazlarını özellikle de sabah namazını vaktinde kılmaya çalış. Bu senin kulluğunun şükrüdür. Allah’a sevgili kul olmanın başıdır.

Sabah namazını vaktinde kılman için sana bazı tavsiyelerde bulunacağım. Öncelikle niyet etmelisin. Ameller niyetlere göredir. Hayatını namaza göre planlamalısın. Müslümanın hayatı namaza göre planlıdır. Namaza kalkma niyetiyle yatarsan Allah cc seni uyandırır. Rüyanda bile namazla meşgul olursun.

Yatmadan önce güzelce abdest al, iki rekat nafile namaz kıl, sabah namazını vaktinde cemaatle kılmak için dua et. Abdestli yatarsan uykunda ibadetten sayılır. Böyle yaparsan gönül saatini kurmuş olursun. Gönül saatini çalması diğerlerine benzemez. Çok etkilidir. Asıl iş gönül saatini kurabilmektedir.

Yatarken ihlas, felak ve nas surelerini oku, avucuna üfle ve başından itibaren tüm vücudunu sıvazla. Böylece Efendimizin sav tavsiyesi üzere yatmış olursun. Başta şeytan ve dostlarından kendini korumak için Rabbimize sığınmış olursun. Çok faydalı bir duadır. Nefsini nefsinin sahibine emanet etmiş olursun.

Erken yatmaya çalış. Sünnete uygun olan yatsıdan sonra vakitlice uyumaktır. Nefsimiz bineğimizdir. Üzerimizde hakkı vardır. Yeterince dinlendirmezsek sabah kalkmakta zorlanırız. Allah cc geceyi dinlenmemiz için yaratmıştır. En verimli uyku vakti yatsı namazından sonra başlayıp teheccüd vaktine kadar olan vakittir. Yani yatsı namazından imsak vaktine kadar olan zaman aralığıdır.

Akşam yemeğini erken yemeye çalış. Akşam 21.00’den sonra birşey yememeye çalış. Geç yenilen yemeğin faydasından daha çok zararı vardır. Geç yiyince mide ve diğer bazı organlarımız çalışmaya devam edeceği için yeterince dinlenemeyecektir. Böylece sabah namazına kalkmakta zorlanacaktır.

Saatini kurmayı unutma. Gönül saatinin yanında diğer saatini de kur. Saatini uyku arasında ulaşamayacağın uzaklıktaki bir yere koy. Uyku sersemliği arasında kapatmayasın. Uzun süre çalan saatlerden kullan. Uyumakta geç kaldıysan bir kaç saat birlikte kur.

Aile fertlerinden ve arkadaşlarından yardım iste. Hayırlı işlerde yardımlaşmak ve yarışmak ne güzeldir. Allah böyle kullarını sever. Namaz kardeşlerinle birbirinizi kaldıracağınız bir telefon veya mesaj zinciri kurun. Erken kalkan diğerlerini kaldırsın. Birbirinizle yarış edin. Öğrencilik yıllarında unutamadığım güzel hatıralardan biridir. Kaldığımız yurtta kardeşlerle yarış ederdik.

Kalkamadığın günlerde nefsini cezalandır. O gün oruç tutmaya niyet et. Şeytanı kahret. Bir salih ameli kaçırmanın cezası olarak başka bir salih amele yönel. Ayrıca bir fakire sadaka ver. Bunun da çok faydasını göreceksin.

Sabah namazına kalkmadığın zaman hemen tevbe et. Çünkü bu büyük bir kayıptır. Allah’ın hoşlanmadığı bir haldir. Ayrıca bir gün öncesinde işlediğin günahı tespit et. Ondan tevbe et ve bağışlanmanı talep et.

Rabbimiz seni sabah namazını vaktinde kılanlardan eylesin.

Ahmet Bulut

Bir cevap yazın